Atelie Plastelin

Atelie Plastelin

изложба,концерт,обучение,театър,фестивал

КОРЕН | изложба на Михаела Аройо | документиране на културата на бесарабските българи | разговор

 КОРЕН | изложба на Михаела Аройо | документиране на културата на бесарабските българи | разговор



София | 5 – 12 декември 2022 г.
Ателие „Пластелин“ – ул. „Цар Симеон“ №48
Част от фестивала АМОРФНА ФАЗА.
Събитието се организира от „Аморфа Академия за създатели на културен живот“ към фондация „Аморфа“ с подкрепата на Национален фонд „Култура“, Едногодишен грант 2021. Участието на проекта „Корен“ се реализира с финансовата
подкрепа на НФК по програма „Творчески стипендии“.

5 декември, понеделник
18:00 – 19:00 ч. „Чувството за принадлежност в разказите и културата на бесарабските българи“ – разговор с участието на фотографа Михаела Аройо и Галин Георгиев, етнолог от Института по етнология и фолклористика към Българската академия на науките (БАН). Модератор е журналистът Димитър Кенаров.
19:00 – 22:00 ч. ОТКРИВАНЕ. Изложба документална фотография „КОРЕН“ на Михаела Аройо, изследваща живота на бесарабските българи в Молдова и Украйна. Музикално изпълнение на бесарабски, български и украински фолклорни песни от Биляна Митева – бесарабска българка от Украйна – и Весела Тодорова, Национална музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“.
__
„Кое определя етническата принадлежност – държавата, историята, нацията или езикът? Потеглям на пътешествие, за да потърся отговор от бесарабските българи.“ Михаела Аройо
Десетки хиляди българи мигрират към Бесарабия преди повече от 200 години, бягайки от Османската империя.
Настоящата фотографска серия е откъс от дългосрочен проект, по който авторката Михаела Аройо работи от 2019 г. Фотографиите са резултат от проследяването на ярки личности от Бесарабия, които допринасят за съхраняването на българската идентичност, както и от скитанията на авторката из бесарабската степ.
Изложбата дебютира през април 2021 г. в читалище „Просвета” в ямболското село Тенево. През август и септември 2022 г. Аморфа Академия представи проекта „Корен“ в събития във Варна и с. Николаевка.
В края на ноември Михаела Аройо се завърна от най-новото си изследователско посещение в населените с бесарабски българи села в Болградски и Тарутински райони, от което ще чуем и видим първи разкази.
__
Михаела Аройо е фотограф с повече от 8 години професионален стаж. Работила е като фоторепортер в Агенция Булфото и във вестник „Труд”. Завършва Нов български университет със специалност „Фотография” през 2018 г. Участва в майсторски класове на агенциите NOOR и VII. В момента работи в сферата на документалната фотография и изследва теми като фолклор, български диаспори, личен живот. През 2021 г. открива първата си самостоятелна изложба „Корен” – резултат от дългосрочния фотографски проект, чрез който авторката документира животa на бесарабските българи, живеещи на територията на Молдова и Украйна.

Галин Георгиев е научен сътрудник в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН и съпредседател на Дружеството за приятелство и културни връзки с бесарабските и таврийските българи „Родолюбец“.
През 2022 г. публикува „Нова монография за традиции, памет идентичност на българите в Украйна и Молдова“. Монографията е резултат от многогодишни теренни етнографски проучвания сред българските общности и групи в Украйна и Молдова, които авторът провежда от 2001 г. насам като участник в няколко поредни научни проекта на Института и на Софийски университет „Св. Климент Охридски“, както и при множество свои лични посещения.

Димитър Кенаров е журналист на свободна практика, поет, литературен критик и преводач. Негови англоезични текстове са публикувани в The New Yorker, Esquire, Outside, The Nation, The Atlantic, Foreign Policy, The International New York Times, The Virginia Quarterly Review и други издания. Три пъти е включван в антологии на поредицата The Best American Travel Writing, а негови произведения два пъти са определени като „забележителни“ в The Best American Non-Required Reading. В момента работи върху биографията на българския писател, журналист и политически дисидент Георги Марков.
__
Организатор
„Аморфа Академия за създатели на културен живот“ с екип кадети на модул АА5 „Интердисциплинарен“ (сборен) с ментор Ивелина Русева (Тулуза / Велико Търново), културен мениджър, арт педагог, художник и изследовател.
Кадети:
Цветан Цветанов (23 г.) от модул „Архитектура“ с ментор арх. Моника Маринова (Лондон / Бургас)
Мила Стефанова (18 г.) и Яна Стоянова (23 г.) от модул „Визуални изкуства“ с ментор Жанина Маринова, визуален артист (Виена / Варна)
Весела Тодорова (21 г.) и Ивета Савчева (17 г.) от модул „Изпълнителски изкуства“ с ментор Емилия Точева (Пекин / София), съвременен танцов артист
Анна-Мария Попова – АА4 (28 г.) и Кристиян Недялков – АА4 (21 г.) от модул „Литература“ с ментори Биляна Тодорова и Преслава Виденова (София / Варна), писатели.
Диана Денева (17 г.) и Михаела Иванова (21 г.) помощник организатори на екипите в последните три модула.

Събитията в Ателие Пластелин се осъществяват с подкрепата на "Арт портали - 10 години Джобен Фестивал и 14 години Ателие Пластелин" по Едногодишен грант към Национален фонд "Култура".
#NationalCultureFund #НацоналенФондКултура #AteliePlastelin #АтелиеПластелин 

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Вашето мнение: