МЯРА ЗА МЯРА - версията на Желязко по Шекспир

30 ноември 2017

Начало 19:00 часа

„Мяра за мяра /версията на Желязко/” е моноспектакъл на Явор Костов и Субтеатър с премиера през ноември 2015.
Създаден е по мотиви на едноименната „проблемна” пиеса на Шекспир /писана между „Хамлет” и „Лир”/, засягаща вечната тема за връзката между власт, правосъдие и ...секс.
Казусът е видян през очите на осъдения на пробация Желязко Дочев /пресъздаден от Я.Костов/. Спектакълът е създаден от името на Желязко с направени лично от него кукли, реквизит и звуково музикална партитура и като цяло ползва неговата автентична театрална репрезентация и задвижваната единствено от него театрална машина.
С „Мяра за мяра” Желязко кандидатства пред пробационната комисия, за да бъде признат спектакъла за обществено полезна дейност, и съответно да стане част от пробационната програма за обществено въздействие.
Въпросите, които той задава с представлението си са: Може ли законът да контролира страстите? Кой контролира контролиращите? Има ли изход тоталния срив на доверието в правораздавателната система? Неизлечима болест ли е властта?
Желязко работи с различни звукови източници, за да пресъздаде сблъсъка на основните действащи лица – Анджело, Изабела и Княза, както и със „записи” на „Радио Нова Виена” за социалния фон на действието. Използват се и различни видове кукли, предмети и материали, като публиката също е въвлечена в действието.

Субтеатър е платформа за преосмисляне на театралната конвенция, при което се смесват подхода и инвенциите на непрофесионални /но силно мотивирани/ артисти /в случая Желязко Дочев/ с опита и концептуалната рамка, зададена от професионалния актьор/режисьор /в случая Явор Костов/.

Идея и реализация Явор Костов и „Субтеатър”
Продължителност 80 минути
Цена на билета 8/6 лв
Билетите се продават на място преди представлението.
Телефон за резервации 0899 895521
Местата са 20!

„Свирене на Дъги“, изложба на Poullo Oconne

14-28 ноември
Откриване на 14.11 от 19:00 часа


Поло Оконе представя 6-та си поредна изложба в новият си цикъл „Свирене на Дъги“. Мултиконцептуалното разгръщане, което се прави тук, е продължение на идеите от „Забравен Хоризонт“ , предходният цикъл. Физик по образование и занимаващ се с дигитални изкуства и технологии, Поло внася мултижанровият тон във всяка своя творба. Основните посоки, които изследва освен живописта, която той нарича концептуален хипереализъм са Инсталационното интерактивно изкуство и Пърформансът. Основна тема на така създаденият отворен проект е Произходът и Неогенезисът на антропоморфните актуални за нашата цивилизация форми, пречупени през парадигмата на модерните концепти. Самата стартова точка на изложбата е съвкупност от дигитални монтажи, чисто експериментално поставени. Екперименталното проблематизиране на достигнатите концепти е основен момент на „Свирене на Дъги“. Изложението ще представи пърформънс с участието на Константин Кучев със същото име „Свирене на Дъги“, на откриването на изложбата. Текстът е написан от Крис Енчев. В рамките на изложението ще се проведе Дискурс, на който заедно с Крис Енчев ще поставят една позната тема по един различен начин, темата за Метафората. Също така е предвидена поетична вечер водена и концептуализирана от Енчев. Датите на събитията ще бъдат обявени допълнително. Специални благодарности на артистите които се включиха към проекта: Константин Кучев, Красимир Спиридонов, Борислав Стоянов, Бранимир Петров.